Yukarı Çık

Altındaki yükseliş..

Gram altın da fiyat makası 250 liraya çıktı. Altın fiyatı son haftalarda rekor üzerine rekor kırıyor. Fiyatlar yükseldikçe talep de artıyor. Bankalar arası piyasada fiyat şu an 2250 lira civarında. Kapalı çarşıda ve kuyumcularda ise 250 TL daha yüksek çünkü eldeki altın stokları talebi karşılamaya yetmiyor. Altına talep arttı, bu seferde içerde talep olunca dışardan da ithalatın sınırlı olması nedeniyle içerde fiyat farkı oluşmaya başladı çünkü sadece alıcının olduğu bir piyasadayız. Kapalı çarşı esnafına göre fiyat makasının en büyük nedeni altın ithalatına uygulanan kota. Vatandaşların seçim öncesi altına yönelmesi fiyat dengesini bozdu. Kuyumcular ithalat kotasının geçici süreyle kaldırılmasını istiyor.

Altındaki yükseliş..

Gram altın da fiyat makası 250 liraya çıktı. Altın fiyatı son haftalarda rekor üzerine rekor kırıyor. Fiyatlar yükseldikçe talep de artıyor. Bankalar arası piyasada fiyat şu an 2250 lira civarında. Kapalı çarşıda ve kuyumcularda ise 250 TL daha yüksek çünkü eldeki altın stokları talebi karşılamaya yetmiyor.

Altına talep arttı, bu seferde içerde talep olunca dışardan da ithalatın sınırlı olması nedeniyle içerde fiyat farkı oluşmaya başladı çünkü sadece alıcının olduğu bir piyasadayız.

Kapalı çarşı esnafına göre fiyat makasının en büyük nedeni altın ithalatına uygulanan kota. Vatandaşların seçim öncesi altına yönelmesi fiyat dengesini bozdu. Kuyumcular ithalat kotasının geçici süreyle kaldırılmasını istiyor.

Benzer Yazılar

İsrail Ekonomisi Üzerinde Türkiye’nin Ticaret Kararı Etkisi

Genel 4 hafta önce

Türkiye’nin İsrail ile ticareti, Gazze savaşının son bulmasına kadar askıya alma kararının İsrail ekonomisi için sonuçları tartışma konusu oldu. İsrail’deki yetkililer alternatif çözümler aradıklarını ifade etmelerine rağmen, Reuters ile görüşen analistler bu kararın İsrail ekonomisine uzun dönemde etki etmeyeceğini savunuyorlar. Yıllardır birçok diplomatik krizi atlatan İsrail-Türkiye ticaret ilişkileri, yıllık milyarlarca dolarlık hacme ulaşarak devam ediyor; fakat İsrailliler, Gazze’deki çatışmaların yol açtığı son krizin üstesinden gelemeyeceklerinden endişe ediyorlar. Türkiye, bu ay içinde savaşın sona ermesi ve yardımın sağlanması koşulları yerine getirilene kadar İsrail ile olan tüm ikili ticareti durdurduğunu duyurdu. İsrail, bu hamlenin Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına aykırı olduğunu ileri sürdü. Türkiye’nin bu kararı karşısında, ekonomistler kısa vadede kıtlık yaratabileceğini ancak İsrail’in 500 milyar dolarlık ekonomisine büyük bir zarar vermesinin olası olmadığını belirtiyorlar. İsrailli ithalatçılar ise çimento, gıda ve otomobil gibi temel ürünler için alternatif tedarikçiler arayışında. İsrail Maliye Bakanlığı’nın baş ekonomisti Shmuel Abramzon, “Türkiye, İsrail için önemli bir ticari partnerdir; […]

Provizyon Nedir? Provizyon Çeşitleri Nelerdir?

Genel 1 ay önce

İçindekiler Provizyon Nedir? Provizyonun Amacı Ne İçindir? Provizyon İşlemi Nasıl İşler? 1.     İşlem Başlatma 2.     Bilgi Aktarımı ve Denetimi 3.     Onay veya Red Kararı 4. Sonuç Bildirimi Provizyon Alma Süresi Ne Kadar? Provizyon Türleri Nelerdir? 1.     Ön Provizyon (Pre-Authorization) 2.     Güvenlik Provizyonu 3.     Chargeback Provizyonu Bekleyen Provizyon Nedir? Bekleyen Provizyonun Önemi Nedir? Provisyondaki İşlemler Kart Limitinden Düşer mi? Provizyon nedir ve provizyon çeşitleri nelerdir sorusu sıklıkla karşımıza çıkmakta ve merak edilmekte. Örnekle açıklayacak olursak, bir restoranda keyifli bir yemek sonrası, ödemenizi kredi kartınızla yapmaya karar verdiniz. Kartınızı POS cihazına geçirdiğinizde, ekranda onay mesajını görene kadar geçen kısa süre içinde, bir dizi karmaşık adımın hızla gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Bu makalede, finansal güvenliği sağlamak ve işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için hayati öneme sahip olan “provizyon” sürecini, çeşitlerini ve bekleyen provizyonlar hakkında bilinmesi gerekenleri ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Provizyon Nedir? Çokça merak edilen provizyon nedir sorusunu şöyle yanıtlayabilir. Finans ve bankacılık sektöründe, provizyon, […]

Altın Rezervindeki Geri Dönüşüm

Genel 2 ay önce

Altın rezervleri, geri dönüşüm ekonomik yararlar, cevresel etkiler, ulusal altın rezervleri, altının tarihsel önemi….

0 Yorum

Yorum Yaz

Arama
Kredi Hesaplama

Bitcoin 2144089₺(3.5%)

Ethereum 114630₺(3.9%)

Tether 33.09₺(0.1%)

Bnb 19171.25₺(4.6%)

Xrp 18.41₺(5.4%)

Solana 5182.94₺(3%)

Cardano 14.82₺(2.3%)

Dogecoin 4.18₺(7%)

Tron 4.51₺(-1.4%)

Chiliz 2.41₺(4.7%)

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.