Yukarı Çık

Tüketici Harcamaları Gelir Artışındaki Yavaşlamayı Yansıtacak

Fitch Ratings’in uluslararası kredi derecelendirme ajansına göre, ABD’deki gelir artışındaki yavaşlama nedeniyle, tüketici harcamalarının bu yıl %1,9 oranında artması bekleniyor. Ajans, bu yavaşlamanın çoğunun 2024’ün ikinci yarısında gerçekleşeceğini öngörüyor. Fitch’in yaptığı açıklamaya göre, ABD’de süregelen enflasyon, gelir büyümesindeki zayıflık ve düşen tüketici güveni, 2024’ün ikinci yarısında tüketici harcamalarında beklenenden daha düşük bir artışa yol açacak. Açıklamada, hanehalkının reel harcanabilir gelirindeki artışın ilk çeyrekte %1,7 olduğu belirtilerek, bu oranın önceki iki çeyrekteki %4,1’lik artıştan önemli ölçüde düşük olduğu ifade edildi. Toplam gelire en büyük katkı sağlayan iş gücü gelirinin yılın ilk çeyreğinde %2,7 seviyesinde sabit kaldığına dikkat çekilen açıklamada, iş gücü piyasasının soğumasının gelir artışını daha da zayıflatabileceği vurgulandı. Tüketicilerin net servetindeki %8,3’lük artışın, 2023’te hisse senedi piyasası ve gayrimenkul sermayesindeki iyileşmeden kaynaklandığına değinilen açıklamada, tüketicilerin ocaktan bu yana ayda ortalama 44 milyar dolarlık fazla tasarrufu harcamaya devam ettiği bildirildi. Açıklamada, tahmini fazla tasarrufun Ağustos 2021’deki 2,1 trilyon dolarlık zirveden Mart […]

Tüketici Harcamaları Gelir Artışındaki Yavaşlamayı Yansıtacak

Fitch Ratings’in uluslararası kredi derecelendirme ajansına göre, ABD’deki gelir artışındaki yavaşlama nedeniyle, tüketici harcamalarının bu yıl %1,9 oranında artması bekleniyor. Ajans, bu yavaşlamanın çoğunun 2024’ün ikinci yarısında gerçekleşeceğini öngörüyor. Fitch’in yaptığı açıklamaya göre, ABD’de süregelen enflasyon, gelir büyümesindeki zayıflık ve düşen tüketici güveni, 2024’ün ikinci yarısında tüketici harcamalarında beklenenden daha düşük bir artışa yol açacak.

Açıklamada, hanehalkının reel harcanabilir gelirindeki artışın ilk çeyrekte %1,7 olduğu belirtilerek, bu oranın önceki iki çeyrekteki %4,1’lik artıştan önemli ölçüde düşük olduğu ifade edildi.

Toplam gelire en büyük katkı sağlayan iş gücü gelirinin yılın ilk çeyreğinde %2,7 seviyesinde sabit kaldığına dikkat çekilen açıklamada, iş gücü piyasasının soğumasının gelir artışını daha da zayıflatabileceği vurgulandı.

Tüketicilerin net servetindeki %8,3’lük artışın, 2023’te hisse senedi piyasası ve gayrimenkul sermayesindeki iyileşmeden kaynaklandığına değinilen açıklamada, tüketicilerin ocaktan bu yana ayda ortalama 44 milyar dolarlık fazla tasarrufu harcamaya devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, tahmini fazla tasarrufun Ağustos 2021’deki 2,1 trilyon dolarlık zirveden Mart 2024’te %46 azalarak 1 trilyon dolara düştüğüne işaret edildi.

Yüksek finansman maliyetlerinin devam etmesiyle, borç servisinin gelecek çeyreklerde artış göstermesi beklenirken, kredi kartı harcamalarındaki yıllık artışın 2022’nin son çeyreğindeki %15,1’lik zirveden, bu yılın ilk çeyreğinde %7,9’a düştüğü belirtildi. Fitch, ABD’nin yıl sonu enflasyon tahminini %2,9 olarak güncelledi.

Yapışkan hizmet enflasyonu ve nominal ücret artışlarının yüksek seyretmesi, Fed’in faiz indirimlerine başlamadan önce dikkatli olmasını gerektirebilir. Fitch’in açıklamasına göre, “Son veriler, çekirdek enflasyonun ivme kazandığını gösteriyor. Bu nedenle, Fitch 2024 sonu için Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) tahminini %2,6’dan %2,9’a yükseltti. Temel hizmetlerdeki ivme değişikliği, yılın ikinci yarısındaki faiz indirimlerinin zamanlamasını zorlaştırabilir.” denildi.

Fitch ABD Ekonomik Araştırma Başkanı Olu Sonola’nın görüşlerine yer verilen açıklamada, geçen yıl %2,2 artan ABD tüketici harcamalarının bu yıl %1,9 artmasının beklendiği belirtildi. Sonola, “Gelir artışındaki yavaşlama, pandemi dönemi tasarruflarının tükenmesi ve yüksek reel faiz oranlarının sürmesi nedeniyle, yavaşlamanın büyük kısmının 2024’ün ikinci yarısında meydana gelmesi öngörülüyor.” ifadelerini kullandı. Son finans gelişmelerinden Bitcoin Boğa Nedir yazımız ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

Provizyon Nedir? Provizyon Çeşitleri Nelerdir?

Genel 2 gün önce

İçindekiler Provizyon Nedir? Provizyonun Amacı Ne İçindir? Provizyon İşlemi Nasıl İşler? 1.     İşlem Başlatma 2.     Bilgi Aktarımı ve Denetimi 3.     Onay veya Red Kararı 4. Sonuç Bildirimi Provizyon Alma Süresi Ne Kadar? Provizyon Türleri Nelerdir? 1.     Ön Provizyon (Pre-Authorization) 2.     Güvenlik Provizyonu 3.     Chargeback Provizyonu Bekleyen Provizyon Nedir? Bekleyen Provizyonun Önemi Nedir? Provisyondaki İşlemler Kart Limitinden Düşer mi? Provizyon nedir ve provizyon çeşitleri nelerdir sorusu sıklıkla karşımıza çıkmakta ve merak edilmekte. Örnekle açıklayacak olursak, bir restoranda keyifli bir yemek sonrası, ödemenizi kredi kartınızla yapmaya karar verdiniz. Kartınızı POS cihazına geçirdiğinizde, ekranda onay mesajını görene kadar geçen kısa süre içinde, bir dizi karmaşık adımın hızla gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Bu makalede, finansal güvenliği sağlamak ve işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için hayati öneme sahip olan “provizyon” sürecini, çeşitlerini ve bekleyen provizyonlar hakkında bilinmesi gerekenleri ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Provizyon Nedir? Çokça merak edilen provizyon nedir sorusunu şöyle yanıtlayabilir. Finans ve bankacılık sektöründe, provizyon, […]

Altın Rezervindeki Geri Dönüşüm

Genel 2 hafta önce

Altın rezervleri, geri dönüşüm ekonomik yararlar, cevresel etkiler, ulusal altın rezervleri, altının tarihsel önemi….

2024 Kurbanlık Fiyatları Belli Oldu: Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvan Fiyatları Nedir?

Genel 3 hafta önce

2024 yılı kurbanlık hayvan fiyatları.. küçükbaş ve büyükbaş hayvan fiyatlarında ki artışın nedeni..Vekaletle kurban kesim bedelleri

0 Yorum

Yorum Yaz

Arama
Kredi Hesaplama

Bitcoin 2187092₺(0.3%)

Ethereum 116519₺(-1.1%)

Tether 32.8₺(0.2%)

Bnb 19946.62₺(0%)

Xrp 17₺(6%)

Solana 4742.77₺(-2.7%)

Cardano 13.53₺(-0.7%)

Dogecoin 4.35₺(-2.5%)

Tron 3.85₺(1%)

Chiliz 3.06₺(-7.3%)

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.