Yukarı Çık

Xi, Çin Borsasını Kontrol Ediyor

Jilin Joinature Polymer 20 Eylül’de Şanghay Borsası’nda ilk defa işlem görmeye başladığında, bu yıl Çin’in mahalli piyasalarında işlem gören 2 hundred. şirket oldu. Bu şirketler toplamda 40 milyar doların üzerinde para topladı. Bu meblağ Wall avenue’te toplanan miktarın iki katından fazla ve okayüresel toplamın nerede ise yarısına karşılık ediyor. Xi ise Çin borsası için farklı planlara haiz. Yine de ülkenin CSI 300 endeksi Ocak ayından bu yana yüzde 14 düştü ve 2022’de beşte bir oranında geriledi. Japonya ve ABD benzer biçimde büyüokay piyasalara okıyasla daha düşük performans göstermesinin nedeni olarak da yavaşlayan gelişme ve emlak sektöründeki likidite krizi gösteriliyor. Çin’de yeni şirketlere kucak açan durgun piyasa, Başkan Xi Jinping liderliğindeki Pekin’in siyaset değişikliklerinden kaynaklanıyor. Xi Jinping, denetim, ulusal güvenlik ve teknolojik kendine yeterlilik öncelikleriyle uyumlu sektörlere yatırımı artworkırmayı hedefliyor. Sermayeyi yönlendirmek ve Çin ekonomisini tekrar şekillendirmek için borsalar kullanılıyor. Goldman Sachs’ın Çin hisse senedi stratejisti Kinger Lau’ya göre, ekonomik zayıflık […]

Xi, Çin Borsasını Kontrol Ediyor

Jilin Joinature Polymer 20 Eylül’de Şanghay Borsası’nda ilk defa işlem görmeye başladığında, bu yıl Çin’in mahalli piyasalarında işlem gören 2 hundred. şirket oldu. Bu şirketler toplamda 40 milyar doların üzerinde para topladı. Bu meblağ Wall avenue’te toplanan miktarın iki katından fazla ve okayüresel toplamın nerede ise yarısına karşılık ediyor. Xi ise Çin borsası için farklı planlara haiz.

Yine de ülkenin CSI 300 endeksi Ocak ayından bu yana yüzde 14 düştü ve 2022’de beşte bir oranında geriledi. Japonya ve ABD benzer biçimde büyüokay piyasalara okıyasla daha düşük performans göstermesinin nedeni olarak da yavaşlayan gelişme ve emlak sektöründeki likidite krizi gösteriliyor.

Çin’de yeni şirketlere kucak açan durgun piyasa, Başkan Xi Jinping liderliğindeki Pekin’in siyaset değişikliklerinden kaynaklanıyor. Xi Jinping, denetim, ulusal güvenlik ve teknolojik kendine yeterlilik öncelikleriyle uyumlu sektörlere yatırımı artworkırmayı hedefliyor. Sermayeyi yönlendirmek ve Çin ekonomisini tekrar şekillendirmek için borsalar kullanılıyor.

Goldman Sachs’ın Çin hisse senedi stratejisti Kinger Lau’ya göre, ekonomik zayıflık dönemlerinde emlak piyasasını canlandırmaya yada altyapı inşa etmeye yönelik geleneksel yaklaşım Çin’de artworkıok etkili olmuyor. Bunun yerine, sermayeyi stratejik açıdan önemli alanlara yönlendirmek için açık bir politika teşviki ile halka arz piyasasına güçlü bir odaklanma söz konusu

Yatırım bankası CLSA’nın Çin Gerçeklik Araştırması Başkanı Lance Noble, bu yeni yaklaşımın teknolojik atılımları hızlandırmak ve Çin’in Batı’ya olan bağlarımlılığını azaltmak için çeşitli sektörlerden gelen kaynakları koordine etmeye odaklandığını söylüyor. Bu kapsamda hüokayümet, endüstri, finans, üniversiteler ve araştırma laboratuarları inovasyonu teşvik etmek için beraber çalışıyor.

Sadece piyasaları devletin önceliklerine hizmet eder hale getirmek, geçmiş yönetimlerden ve Xi’nin 2012’de parti lideri olduktan sonrasında benimsediği piyasa yanlısı tutumdan büyüokay bir sapma anlamına geliyor. Şanghay’daki Fudan Üniversitesi ekonomi Fakültesi Dekanı Zhang Jun’a bakılırsa, bu önlemler ve reformlar, nispeten piyasa odaklı bir piyasa mekanizması kurmaya yönelik önceki zihniyete ters düşüyor ve politika rehberliği ile piyasa beklentileri arasında büyüok bir boşluk yaratıyor.

Bunun yanı sıra, Çin’in halka arz yatırımcılarını yeni listelemeleri hevesle desteklemeye ikna etmenin yahut büyüok varlıokay yöneticileri ve sigortacıları çip üreticileri veya elektrikli araç üreticilerine uzun vadeli yatırımcı olmaya teşvik etmenin, bayağı vatandaş için emlak ve altyapı yatırımlarının sağladığı türden bir iş ve servet yaratımıyla neticelanacağının garantisi de yok.

“Büyük düşünce Vakti”


Yaklaşıokay bir yıl önce Xi, Pekin’de toplanan üst düzey liderlere, Çin’in stratejik alanlardaki atılımları hızlandırmak için “büyük bilimsel ve teknolojik yenilikler mevzusunda parti ve devlet liderliğini güçlendirerek, piyasa mekanizmalarının görevinü tam anlamıyla oynayarak” “yeni bir bütün millet sistemini” harekete geçirmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

“Yeni millet sistemi” ndeki “yeni” ifadesi ve “piyasa mekanizmaları “na meydana getirilen atıf Xi’nin vizyonunu Çin’i 1949’dan 1976’ya kadar yöneten Mao Zedong’un vizyonundan ayırıyor. Mao’nun orijinal “bütün millet sistemi” Sovyet tarzı yukarıdan aşağıya ekonomik planlamayı, uydular ve nükleer silahlar dahil teknolojik ilerlemeleri içerirken kitleler için refah getirmiyordu.

Yukarıdaki fotoğraf ise Xi Jinping’in Mart ayında Pekin’deki Büyüokay Halk Salonu’nda Ulusal Halk Kongresi’nin kapanış oturumunda yaptığı mevzuşguyın görüntüsü. Xi, Şangay ve Shenzhen piyasalarında hangi şirketlerin yer alacağına karar veriyor.

Xi Jinping’in hükümetin üst kademelerinde inovasyona odaklanması, mahalli yönetimlerin bölgesel çip üreticilerine yaptığı bir takım başarısız girişim sermayesi biçimı yatırımın ve Çin’in yarı iletken stratejisinde kilit bir oyuncu olan Ulusal Entegre dönem stopüstrisi Yatırım Fonu’ndaki yolsuzluk iddialarının peşinden geldi.

Fon, politika hedefleri ile yatırım getirilerini dengelemeyi fakatçlamış ancak düşüokay maliyetli ve karlı çip tasarım şirketlerini sıokay sık finanse ederken, üst düzey Çinli çip üreticilerinin Koreli, Tayvanlı ve diğer yabancı rakiplerini yakalamasına yardımcı olmadığı için eleştirilere maruz kalmıştı. Xi’nin mevzuşmalarında ve üst düzey Komünist parti dergilerinde yayınlanan makalelerde “yeni bütün ulus sistemine” yapılan atıflar, bunun Çin’in bilim ve teknoloji alanındaki geleceğini şekillendirmek için önemli bir öncelik bulunduğunun altını çizmektedir. Çin’in borsalarını kapatan Mao’nun aksine Xi, ekonomik büyümenin itici gücü olarak emlak ve altyapı gelişimine olan bağlarımlılığı azaltmak için mahalli hisse senedi piyasalarını kullanmayı hedefliyor.

Mao Zedong’un ‘bütün millet sistemi’ Sovyet biçimı yukarıdan aşağıya ekonomik planlamayı gerektirmiş, uydular ve nükleer silahlar dahil teknolojik ilerlemeler sağlamış ancak kitleler için refah getirmediği söylenmişti. Bu durum, partinin üst düzey kadrolarının halka arzları hızlandırırken ekonomik büyümeyi tekrar canlandırmak için büyüok ölçekli emlak ve altyapı teşvikleri konusunda neden isteksiz davrandıklarını açıklamaktadır. Onların gözünde, eski oyun kitabına geri dönmek yalnız borç yüklü gayrimenkul geliştiricileri için kaçınılmaz bir hesaplaşmay additionallyı erteleyecek ve yeni bir Çin ekonomisine planlanan geçişi geciktirecektir.

Goldman’dan Lau, bu değişimin anahtarının yarı iletken üretimi, biyoteknoloji ve elektrikli çalgılar benzer biçimde sektörlerdeki şirketlerin halka açılması olduğunu söylüyor. Borsa yatırımcılarının desteğiyle bu şirketler ölçeklerini büyütebilir ve Çin’in küçülen emlak piyasasının geride bıraktığı boşluğu doldurmak için gereken tüketici harcamalarındaki büyümeye yardımcı olabilir.

Yeşil Işık, kırmızı Işıokay
Xi’nin yönetimi, hüokayümetin yönlendirme fonlarından büyük miktarlarda parayı devletin öncelikleriyle uyumlu halka arz öncesi şirketlere yönlendiriyor. Birbiriyle bağlantılı iki sistem vesilesiyle düşük öncelikli sektörlerdeki şirketlerin halka arzlarını caydırırken, Şanghay ve Shenzhen’deki halka arzları hızlandırıyorlar.

Şubat ayında uygulamaya konulan ülke çapındaki “kayda dayalı” listeleme sistemi, her bir halka arz başvurusu için Çin Menkul kıymetler Düzenleme Komisyonu tarafınca yapılan uzun resmi araştırma sürecini ortadan kaldırarak Çin’in borsa listeleme sürecini daha şeffaf hale getirdi.

Düzenleyicilerin Çinli yatırım bankalarına hangi tür şirketlerin borsaya kote olması gerektiği konusunda gayri resmi tavsiyelerde bulunduğu perde arkasındaki “trafik ışığı” sistemi de aynı derecede önemli. Örneğin içecek üreticileri, kafe ve restoran zincirleri “okayırmızı ışıokay” alarak halka açılmaları fiilen yasaklanırken, stratejik açıdan önemli sektörler “yeşil ışıok” alıyor. Çin Menkul okayıymetler Düzenleme Komisyonu, sorulduğunda trafik ışığı iddiaları hakkında yorum yapmadı. Şanghay’daki büyük bir aracı kurumun yöneticisine bakılırsa, yetkililer yüksek teknoloji üretimi, yenilenebilir enerji kaynakları ve yeni ekonomiyle ilgili diğer sektörler benzer biçimde stratejik sektörlerin halka açılması, sermaye artworkırması ve gelişmesi için açıkça baskı yapıyor. Bu sektörlerdeki halka açılmalar hızla ilerlerken, politika yapıcıların önceliklerine uymayan şirketler halka açılmak için yatırım bankası desteği bulmakta zorlanıyor.

Bu yaklaşım, halka oluşturulan şirket hisselerinin işlemlerin ilk birkaç gününde fiyatlar kayda kıymet bir şekilde yükseldiğinde kar elde etmeyi uman yatırımcılar tarafından derhal satılması halinde zorluklarla gebedir. Düzenleyiciler, Çinli yatırım bankalarının ve halka arzlara katılan diğer kurumsal yatırımcıların hisse senedi satmalarına izin verilmemiş “kilitleme” sürelerini uzatarak bu riske karşı önlem aldılar.

Pacific Securities’de analist olan Xia Mi’ang, “Bu yatırımcıları daha uzun süre kilitli tutmak hisse fiyatlarını istikrarlı tutar,” diyor. “Bu konum borsaya kote şirketleri karlılıklarını artworkırmaya odaklanmaya itecek ve [halka arz] yatırımcılarının temettü getirilerinden yararlanmalarına izin verirken yatırım risklerini üstlenmelerini elde edecektir.”

Düzenleyiciler ayrıca, özellikle bir şirketin hisselerinin ihraç fiyatının altına düşmesi yahut hissedarlarına temettü ödememesi durumunda, şirket içindeki kişilerin – ister yöneticiler, ister halka arz öncesi destekçiler ya da sözde çapa yatırımcılar olsun – hisselerini satma kabiliyetlerini okısıtlama getirdi.

Bu değişikliklerin açıklanmasının ertesi günü, Şangay ve Shenzhen’de işlem gören en az 10 şirket, içeridekiler tarafından planlanan hisse elden çıkarma işlemlerini iptal etti. Tepon Securities tarafınca yeni kuralların etkisi üzerine meydana getirilen bir çözümleme, Çin’de borsada işlem gören tüm şirketlerin neredeyse yarısının artıokay minimumından bazı hissedarlarının hisselerini elden çıkaramayacağını gösterdi.

Benzer Yazılar

İsrail Ekonomisi Üzerinde Türkiye’nin Ticaret Kararı Etkisi

Genel 4 hafta önce

Türkiye’nin İsrail ile ticareti, Gazze savaşının son bulmasına kadar askıya alma kararının İsrail ekonomisi için sonuçları tartışma konusu oldu. İsrail’deki yetkililer alternatif çözümler aradıklarını ifade etmelerine rağmen, Reuters ile görüşen analistler bu kararın İsrail ekonomisine uzun dönemde etki etmeyeceğini savunuyorlar. Yıllardır birçok diplomatik krizi atlatan İsrail-Türkiye ticaret ilişkileri, yıllık milyarlarca dolarlık hacme ulaşarak devam ediyor; fakat İsrailliler, Gazze’deki çatışmaların yol açtığı son krizin üstesinden gelemeyeceklerinden endişe ediyorlar. Türkiye, bu ay içinde savaşın sona ermesi ve yardımın sağlanması koşulları yerine getirilene kadar İsrail ile olan tüm ikili ticareti durdurduğunu duyurdu. İsrail, bu hamlenin Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına aykırı olduğunu ileri sürdü. Türkiye’nin bu kararı karşısında, ekonomistler kısa vadede kıtlık yaratabileceğini ancak İsrail’in 500 milyar dolarlık ekonomisine büyük bir zarar vermesinin olası olmadığını belirtiyorlar. İsrailli ithalatçılar ise çimento, gıda ve otomobil gibi temel ürünler için alternatif tedarikçiler arayışında. İsrail Maliye Bakanlığı’nın baş ekonomisti Shmuel Abramzon, “Türkiye, İsrail için önemli bir ticari partnerdir; […]

Provizyon Nedir? Provizyon Çeşitleri Nelerdir?

Genel 1 ay önce

İçindekiler Provizyon Nedir? Provizyonun Amacı Ne İçindir? Provizyon İşlemi Nasıl İşler? 1.     İşlem Başlatma 2.     Bilgi Aktarımı ve Denetimi 3.     Onay veya Red Kararı 4. Sonuç Bildirimi Provizyon Alma Süresi Ne Kadar? Provizyon Türleri Nelerdir? 1.     Ön Provizyon (Pre-Authorization) 2.     Güvenlik Provizyonu 3.     Chargeback Provizyonu Bekleyen Provizyon Nedir? Bekleyen Provizyonun Önemi Nedir? Provisyondaki İşlemler Kart Limitinden Düşer mi? Provizyon nedir ve provizyon çeşitleri nelerdir sorusu sıklıkla karşımıza çıkmakta ve merak edilmekte. Örnekle açıklayacak olursak, bir restoranda keyifli bir yemek sonrası, ödemenizi kredi kartınızla yapmaya karar verdiniz. Kartınızı POS cihazına geçirdiğinizde, ekranda onay mesajını görene kadar geçen kısa süre içinde, bir dizi karmaşık adımın hızla gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Bu makalede, finansal güvenliği sağlamak ve işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için hayati öneme sahip olan “provizyon” sürecini, çeşitlerini ve bekleyen provizyonlar hakkında bilinmesi gerekenleri ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Provizyon Nedir? Çokça merak edilen provizyon nedir sorusunu şöyle yanıtlayabilir. Finans ve bankacılık sektöründe, provizyon, […]

Altın Rezervindeki Geri Dönüşüm

Genel 2 ay önce

Altın rezervleri, geri dönüşüm ekonomik yararlar, cevresel etkiler, ulusal altın rezervleri, altının tarihsel önemi….

0 Yorum

Yorum Yaz

Arama
Kredi Hesaplama

Bitcoin 2139098₺(4.9%)

Ethereum 114841₺(5.7%)

Tether 33.03₺(-0.4%)

Bnb 19226.8₺(6.1%)

Xrp 18.29₺(4.1%)

Solana 5219.84₺(4.1%)

Cardano 14.84₺(2.6%)

Dogecoin 4.17₺(7.3%)

Tron 4.5₺(-1.7%)

Chiliz 2.4₺(4.5%)

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.